reklama
kategoria: Zdrowie
2 grudzień 2021

Rumianek, czyli dlaczego warto mieć go w domowej apteczce

fot. nadesłane
Rumianek uważany jest za jeden z najbezpieczniejszych i najdelikatniejszych leczniczych ziół. Od lat używany w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia, zawiera aktywny związek alfa-bisabolol, któremu zawdzięcza właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Dzięki temu, rumianek od wielu lat stosowany jest w leczeniu wielu dolegliwości.
REKLAMA
Depresja

Olejek rumiankowy stosowany jest w aromaterapii jako związek antydepresyjny. Dotychczasowo przeprowadzone badania wykazały, że rumianek eliminuje uczucie smutku, depresji, ospałości oraz wywołuje uczucie szczęścia.

Problemy ze snem

Rumianek zawiera substancję o nazwie heksobarbital, która uwalnia od niepokoju i ułatwia zasypianie, a także wykazuje zdolność przedłużania snu. Ponadto zawarta w rumianku glicyna, posiada właściwości kojące.

Zespół jelita drażliwego

Przeciwzapalne i przeciwskurczowe właściwości rumianku, powodują rozluźnienie mięśni gładkich błony śluzowej żołądka i jelit. Zmniejszone nasilenie skurczu i bólu pomaga zmniejszyć nadmiar gazów i wzdęć w jelitach.

Infekcje bakteryjne i grzybicze

Antybakteryjne oraz stymulujące układ odpornościowy właściwości rumianku pomagają w walce z przeziębieniem. Wykazano, że olejek z rumianku działa bakteriobójczo i grzybobójczo względem (odpowiednio) bakterii Gram-dodatnich i Candida albicans.

Alergie

Dzięki zawartości związku takiego jak chamazulen, rumianek posiada właściwości przeciwalergiczne. Substancja ta hamuje uwalnianie histaminy i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.

Migrena

Badania wykazały, że napar z rumianku działa uśmierzająco na ból głowy. Lecznicze działanie naparu z rumianku jest zauważalne wtedy, gdy ból głowy nie jest jeszcze intensywny.

Oparzenia

Olejek z rumianku jest użyteczny w leczeniu poparzeń, z uwagi na obecne w nim olejki eteryczne, posiadające właściwości kojące. Znacząco poprawia stan skóry i sprzyja procesom gojenia się.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego i bóle menstruacyjny

Udowodniono, że picie rumianku dwa razy dziennie pomaga w leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego i bóli menstruacyjnych z uwagi na wzrost poziomu glicyny w moczu, która łagodzi

Rumianek nie jest zalecany osobom przyjmującym leki rozrzedzające krew, ponieważ zawiera kumaryny – substancje, które wykazują podobne właściwości.

Kobiety w ciąży oraz osoby uczulone na aster, stokrotkę czy chryzantemę powinny unikać naparu z rumianku.

Aneta Strelau mgr dietetyki klinicznej, certyfikowany europejski specjalista leczenia otyłości (cert. SCOPE), Członkini Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Dietetyków DIETS/ EFAD, Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i Na Diecie Bezglutenowej, Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, wiceprezes Fundacji promującej sport wśród dzieci i młodzieży „Warszawska Asocjacja Rugby. Właścicielka Poradni ,,Dietetyki Klinicznej Strelau”, Autorka ,,Poradnika dietetycznego dla Pacjenta z cukrzyca 2 cz. I” Poradnika dietetycznego dla Pacjentów z cukrzyca 2 cz. II” , ,, Dieta dla Dziecka”, ‘’Żywienie osób starszych w praktyce”. Specjalista w zakresie leczenia otyłości oraz dietoterapii chorób autoimmunologicznych dzieci i dorosłych. Zajmuje się również poradnictwem dla dzieci objętymi opieką specjalistycznych poradni zaburzeń neurorozwojowych na terenie Warszawy. Wykładowca, uczestniczka licznych kongresów dotyczących żywienia klinicznego i chorób metabolicznych. Ekspert w licznych kampaniach edukacyjnych, w programach TV oraz w audycjach radiowych.
www.strelmedica.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Sierpc
8.3°C
wschód słońca: 07:47
zachód słońca: 15:28
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sierpcu

kiedy
2025-01-04 20:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-23 16:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-27 17:30
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-27 18:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany