Sprawca awantury domowej zatrzymany przez sierpeckich policjantów

fot. KPP w Sierpcu
42 letni zatrzymany w policyjnym areszcie po tym, jak zachowywał się agresywnie wobec swojej żony. Mężczyzna był trzeźwy. Policjanci objęli rodzinę procedurą Niebieskiej Karty. To kolejny taki przypadek, kiedy policjanci interweniowali, aby odizolować sprawcę przemocy domowej od ofiary.
REKLAMA

W zeszłym tygodniu dyżurny sierpeckich policjantów otrzymał zgłoszenie o awanturze domowej na terenie miasta Sierpca. Na miejsce zostali skierowani policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego. Mundurowi ustalili, że mąż wszczął awanturę ze swoją żoną. 42- latek był agresywny, wyzywał, rzucał w nią równymi przedmiotami ,bił i kopał kobietę, która posiadała widoczne zasinienia

Postępowanie policjantów „patrolówki” mogło być tylko jedne. Funkcjonariusze zdecydowanie podjęli decyzje o odizolowaniu agresora od rodziny i zatrzymaniu w policyjnej celi.

Sierpeccy policjanci zawszę będą stać po stronie ofiar przemocy domowej. Dlatego sprawcy tego przestępstwa muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami swojego postępowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami policjanci chcąc chronić pokrzywdzoną wydali wobec 42-letniego mieszkańca Sierpca nakaz natychmiastowego opuszczenie wspólnie zajmowanego lokalu i zakaz zbliżania się do mieszkania i jego otoczenia.

Bicie, krzyki, awantury, znęcanie fizyczne i psychiczne – to tajemnica wielu polskich rodzin. Przestępstwo „czterech ścian” dotyka różne rodziny, zarówno te biedne, patologiczne, w których alkohol jest na porządku dziennym, jak i te bogate, tzw. „dobre domy”, po których nikt by się tego nie spodziewał. Ofiary tych przestępstw nie potrafią odnaleźć się w takiej sytuacji, nie wiedzą, co mają robić, do kogo się zwrócić o pomoc. Liczą na to, że to, co je spotkało jest tylko incydentem, który już się nie powtórzy. Strach, lęk miesza się ze wstydem, z mrzonkami o świetlanej przyszłości rodziny, w której wydarzyło się jedynie „coś niepokojącego”.

Wiele ofiar zgłaszających przestępstwo przemocy domowej, po kilku dniach wycofuje się ze swoich zeznań. Nie chce uczestniczyć w kolejnych czynnościach, nie chce ścigania sprawców, tłumacząc to „miłością do partnera”, „wiarą w poprawę sytuacji”, „brakiem wiary w to, że można żyć inaczej – lepiej”. Niestety zazwyczaj takie osoby, po pewnym czasie ponownie zgłaszają przestępstwo, ponownie żądają ścigania, po czym ponownie się z tego wycofują.

Policjanci to zazwyczaj pierwsze osoby, które trafiają do rodzin gdzie podejmowana jest interwencja domowa. Niejednokrotnie interwencje te związane są ze zwykłymi nieporozumieniami między członkami rodziny, ale niejednokrotnie też dotyczą stosowania przemocy przez jednego z członków rodziny.

Pierwszą rzeczą jaką możemy zrobić w przypadku zaistnienia przemocy domowej to przede wszystkim sporządzenie formularza Niebieskiej Karty i rozpoczęcia całej procedury w celu udzielenia pomocy ofiarom przemocy. Policja nie byłaby w stanie realizować tej procedury samodzielnie, dlatego też tak ważne jest zaangażowanie wszystkich instytucji i organizacji w celu kompleksowego podejścia do problemu i zapewnienia pomocy rodzinie. I to daje nam właśnie realizacja procedury Niebieskiej Karty.

Inna formą pomocy stosowanej przez policję to działania doraźne w celu zapewnienia bezpieczeństwa ofiarom przemocy domowej. Mowa tutaj o zatrzymaniu w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych agresywnego sprawcy przemocy, który swoim zachowaniem zagraża życiu swojemu bądź całej rodziny.

Procedurę Niebieskiej Karty realizują przede wszystkim dzielnicowi. To oni w ramach pomocy systematycznie składają wizyty w rodzinie gdzie stosowana jest przemoc, podczas których udzielają wsparcia ofiarom przemocy domowej i pokazują możliwości uzyskania wszechstronnej pomocy. Podczas tych wizyt policjanci informują także ofiary przemocy o możliwościach złożenia zawiadomienia o przestępstwie. Dzielnicowi utrzymują stały kontakt z rodziną by móc zapewnić choć w pewnym stopniu bezpieczeństwo domownikom. Pamiętajmy także o tym, że realizacja procedury Niebieskiej Karty przebiega dwutorowo i obejmuje zarówno działania wobec ofiary przemocy, jak również wobec samego sprawcy. Dlatego też dzielnicowi podczas systematycznych wizyt rozmawiają ze sprawca przedstawiając mu konsekwencje prawne wynikające ze stosowania przemocy.

Dodatkowo policjanci przekazują informacje instytucjom zobowiązanym do udzielania wsparcia i pomocy rodzinie, w której występuje przemoc, przede wszystkim, placówkom pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, czy sądowi rodzinnemu.

 

mł. asp. Katarzyna Krukowska

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Sierpc
14.9°C
wschód słońca: 04:34
zachód słońca: 20:41
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sierpcu