reklama
kategoria: Miasto
27 grudzień 2023

Sierpc: nad Sierpienicą do Skrwy

zdjęcie: Sierpc: nad Sierpienicą do Skrwy / Przemysław Jahr/Wikimedia Commons
Przemysław Jahr/Wikimedia Commons
Tu, gdzie dzisiaj unosi się rytm współczesnego życia, kiedyś rozciągało się tajemnicze jezioro. Już 400 lat p.n.e. istniały tu osady ludzkie, a teren ten był przystankiem podróżnych przemierzających szlakiem bursztynowym z Pomorza na południe.
REKLAMA

Tego szukamy w Sierpcu

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Sierpc, Sierpc pogoda, Sierpc praca, skansen Sierpc, kino Sierpc, ogłoszenia Sierpc.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Sierpcu, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
W wczesnym średniowieczu istniała warownia wraz z przyległą osadą handlowo-rzemieślniczą w Sierpcu. Pierwsza zapiski dotyczące tego miejsca pochodzą z roku 1065 i odnoszą się do jego przynależności do benedyktyńskiego klasztoru w Mogilnie.

Od XII wieku do 1322 r. Sierpc należał do biskupów płockich, a później do książąt mazowieckich. W 1322 r. uzyskał prawa miejskie według wzoru średzkiego. Po 1389 r. miasto zostało ponownie założone na podstawie prawa magdeburskiego.

Od końca XIV wieku Sierpc stał się miastem prywatnym. W XVI wieku stał się siedzibą powiatu. W 1534 r. został podzielony między ówczesnych właścicieli, czyli braci Sierpskich i zakon benedyktynek. W późniejszych latach miały miejsce kolejne zmiany w prawach własności. W okresie wojen polsko-szwedzkich w XVII wieku miasto przeżyło okres zastoju. W XIX wieku pojawiły się przedsiębiorstwa przemysłowe, takie jak browar i gorzelnia (1819 r.), oraz fabryka płótna i dywanów (1828 r.). W 1867 r. Sierpc ponownie stał się siedzibą powiatu.

Do roku 1793 Sierpc znajdował się w granicach administracyjnych Królestwa Polskiego, w województwie płockim i powiecie sierpeckim. W latach 1793–1807 był częścią Prus, a następnie do 1815 r. był częścią Księstwa Warszawskiego. Od 1815 r. aż do 1918 r. miasto było częścią Królestwa Polskiego podlegającego Rosji. Początkowo było to w ramach powiatu mławskiego, a od 1867 r. powiatu sierpeckiego.

W trakcie pierwszej wojny światowej uruchomiono linię kolejową o wąskim torze z okolic Torunia do Nasielska. W okresie międzywojennym przekształcono ją na tor normalny, rozbudowując jednocześnie, co umożliwiło połączenie Sierpca z Nasielskiem, Toruniem, Płockiem i Brodnicą. W międzywojennym okresie administracyjnym miasto było częścią II Rzeczypospolitej, znajdując się województwie warszawskim i powiecie sierpeckim. W czasie II wojny światowej Sierpc znalazł się w obszarze III Rzeszy, należąc do tzw. Prowincji Prusy Wschodnie, szczegółowo do rejencji ciechanowskiej i powiatu sierpeckiego.

Po zakończeniu II wojny światowej inwestowano w lokalny przemysł, obejmujący branże spożywczą (elewatory zbożowe, wytwórnia pasz, browary, słodownia, mleczarnia, rzeźnia), drukarską, maszynową i lekką. W dzisiejszych czasach w mieście zachowało się wiele cennych zabytków architektonicznych, a także mieści się tutaj skansen i Muzeum Wsi Mazowieckiej.

Pod względem administracyjnym Sierpc w latach 1945–1975 należał do województwa warszawskiego, następnie do 1998 r. – do województwa płockiego, a od 1999 r. administracyjnie jest częścią województwa mazowieckiego, w powiecie sierpeckim.
Nie daj pogodzie się zaskoczyć! Sprawdź prognozę w Sierpcu
Bądź na bieżąco z faktami w Twoim Mieście!
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Sierpc
0.5°C
wschód słońca: 07:29
zachód słońca: 15:31
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sierpcu

kiedy
2024-12-03 17:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-07 18:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-16 18:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-04 20:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany