reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
2 grudzień 2024

Przyznano nagrody w VI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Wandy Wiłkomirskiej

zdjęcie: Przyznano nagrody w VI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Wandy Wiłkomirskiej / v23056026
v23056026
Zakończył się VI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej, który zgromadził w Częstochowie 119 młodych skrzypków z Polski i zagranicy. Po pięciu dniach przesłuchań jury wyłoniło laureatów w czterech kategoriach wiekowych, a zwieńczeniem wydarzenia był Koncert Laureatów.
REKLAMA

Wśród zwycięzców znaleźli się młodzi muzycy w wieku od 10 do 25 lat. W najmłodszej grupie I (2014–2012) pierwsze miejsce zdobył Ostap Słobodianiuk, natomiast w grupie najstarszej IV (2004–1999) triumfowała Natalia Wojciechowska. W grupie II (2011–2009) złotą nagrodę otrzymała Natalia Dragan, a w grupie III (2008–2005) najlepsza okazała się Zoja Syguda. W każdej kategorii przyznano również drugie, trzecie i dalsze miejsca, w tym wyróżnienia za wyjątkowe wykonania.

Łącznie w tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Wandy Wiłkomirskiej, w którym uczestniczyło 119 skrzypków, nagrody i wyróżnienia przyznano 88 osobom.

Laureaci otrzymali zarówno nagrody finansowe, jak i specjalne, takie jak możliwość występów z orkiestrami, koncerty solowe czy recitale kameralne. Dodatkowo niektórzy otrzymali nagrody rzeczowe oraz wyróżnienia za najlepsze wykonania utworów polskich kompozytorów, w tym dzieł Janusza Korczaka, Barbary Kaczuby, Juliusza Łuciuka, Romualda Twardowskiego i Romana Palestry.

Bezpośrednio po ogłoszeniu wyników odbył się uroczysty Koncert Laureatów, podczas którego zwycięzcy zaprezentowali swoje umiejętności szerokiej publiczności.

"Podczas przesłuchań program jest dowolny, z tym że każdy z uczestników musi wykonać przynajmniej jeden utwór kompozytora polskiego. Muzyka polska wybrzmiewa w każdej produkcji i w każdym występie uczestnika" - powiedziała przed przesłuchaniami jurorka oraz dyrektorka konkursu Aleksandra Szwejkowska-Belica.

Organizatorem wydarzenia był Zespół Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie, we współpracy z Towarzystwem Muzycznym w Częstochowie i Regionalnym Ośrodkiem Kultury. Konkurs został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Wanda Wiłkomirska (1929-2018) była jedną z najwybitniejszych polskich skrzypaczek. Jej kariera artystyczna obejmowała zarówno występy solowe, jak i działalność kameralną oraz orkiestralną. Wiłkomirska była uczennicą znanych mistrzów, takich jak Henryk Szeryng i Nadia Boulanger, a swoje umiejętności doskonaliła także w paryskiej École Normale de Musique.

Artystka była laureatką wielu prestiżowych nagród, a jej bogata kariera międzynarodowa obejmowała występy na najważniejszych scenach koncertowych na całym świecie, od Europy po Amerykę Północną i Południową. Wyróżniała się niezwykłą wirtuozerią oraz doskonałą techniką wykonawczą, co sprawiło, że była ceniona przez publiczność oraz krytyków muzycznych. Jej repertuar obejmował zarówno klasyczne, jak i współczesne dzieła, a także utwory polskich kompozytorów. Zasłynęła także jako wybitna pedagog, przekazując swoje doświadczenie kolejnym pokoleniom skrzypków. (PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Sierpc
-0.2°C
wschód słońca: 07:42
zachód słońca: 15:27
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sierpcu

kiedy
2024-12-16 18:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-04 20:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-23 16:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-27 17:30
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany