XVIII Święto Dziękczynienia odbędzie się 1 czerwca pod hasłem "Dziękujemy za nadzieję"
Święto Dziękczynienia ustanowił w 2008 r. abp Kazimierz Nycz. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizować z powodu rozbiorów. Prace na rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 r. po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski kard. Józef Glemp.
W tym roku Święto Dziękczynienia będzie obchodzone 1 czerwca pod hasłem "Dziękujemy za nadzieję". Przed liturgią do świątyni zostaną uroczyście wprowadzone relikwie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej nazywanej Matką Afryki i patrona ubogich bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. Procesja z nimi wyruszy o godz. 7.50 z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przechodząc Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej. Od kościoła św. Antoniego Marii Zaccarii dołączą do nich relikwie czczonych już w Świątyni Opatrzności Bożej 22 polskich świętych i błogosławionych.
Centralnym punktem uroczystości będzie msza św. o godz. 12.00 z udziałem polskich biskupów. Liturgii będzie przewodniczył kard. Macello Someraro - poinformowano w czasie piątkowej konferencji prasowej w Centrum Opatrzności Bożej metropolita warszawski abp Adrian Galbas. Jak zaznaczył, "Święto Dziękczynienia jest dobrą okazją do pewnego rachunku sumienia z tego, czy potrafię dostrzegać dary, które otrzymuję, które inni otrzymują".
"Będziemy w tym roku chcieli przede wszystkim dziękować Bogu za nadzieję, która pozwala iść naprzód" - powiedział abp Galbas. Jak ocenił, "życie bez nadziei jest życiem beznadziejnym i ono jest koszmarem".
"Będziemy także dziękować Bogu za pontyfikat papieża Franciszka, wybór papieża Leona XIV (...), że po raz kolejny otrzymaliśmy świadectwo opieki Opatrzności Bożej, że Pan towarzyszy nam w tej pielgrzymce nadziei" - powiedział duchowny.
Nawiązując do odbywającej się 1 czerwca w Polsce - drugiej tury wyborów prezydenckich - abp Galbas powiedział, że będzie to również czas dziękczynienia Bogu za niepodległość ojczyzny, "że możemy w sposób wolny wybierać".
"Będziemy także dziękować uprzedzająco za nowego prezydenta, który mam nadzieję będzie człowiekiem, o którym powiem +to jest dobry prezydent+, czyli taki, który ma uczciwe sumienie, hojne serce, roztropną głowę i pracowite dłonie" - zapowiedział metropolita warszawski. "Będzie to także dzień dziękczynienia za każdą rodzinę, wszystkie dobre owoce, których doświadczają małżonkowie i rodziny w swoim życiu" - dodał.
Zgodnie z tradycją po eucharystii na Wilanowie 1 czerwca zostanie otwarte miasteczko dla dzieci. W tym czasie zaplanowano gry rodzinne. Będzie także możliwość zwiedzenia muzeum Mt5,14 Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.
O godz. 15.00 odmówiona zostanie "Koronka do miłosierdzia Bożego", a o godz. 17.00 wystąpi duet Magdy Anioł i Adama Szewczyka, którzy zaśpiewają m.in.: "Kiedyś wino i chleb", "Tak to jest", "Cisza" oraz "Modlitwa Estery.
O godz. 18.00 podczas koncertu "Muzyka dla serca" zespół wokalno-instrumentalny Canticum Gratiorum zaprezentuje kompozycje ks. M. Frisiny, C. Francka, E. Morricone, M. Lorenca oraz kanony z Taize. O godz. 20.00 zaplanowano wspólne uwielbienie, które poprowadzi Darek Maleo Malejonek z Przyjaciółmi. Tradycyjnie obchody zakończy o godz. 21.37 wspólnie śpiewanie "Barki" – ulubionej pieśni św. Jana Pawła II.
Obchodom będzie towarzyszyła zbiórka przykościelna na rzecz budowy sanktuarium Opatrzności Bożej. "W ciągu ostatniego roku dokończono szlifowanie posadzki, oświetlenie parkingów i akustyki portali wejściowych" - poinformował prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł. Zapowiedział, że planowana jest także budowa domu sanktuaryjego dla pielgrzymów, zwłaszcza seniorów, gdzie na miejscu będzie dostępny lekarz i pielęgniarka.
"Przed pandemią w ciągu roku do Świątyni Opatrzności Bożej przybywało ok. 30 tysięcy osób. Natomiast obecnie, szacujemy że jest to blisko 50 tys. pątników. Większość z nich to osoby indywidualne" - powiedział proboszcz kościoła ks. Tadeusz Aleksandrowicz. Przyznał, że zagranicy jest więcej wycieczek niż zorganizowanych grup pielgrzymkowych. Poinformował, że wierni mogą skorzystać ze spowiedzi nie tylko w języku polskim ale także angielskim, włoskim i hiszpańskim. (PAP)
mgw/ mark/
