To jest spotkanie wdzięczności
"Za chwilę podzielimy się opłatkiem. Ale w naszym doświadczeniu historycznym bardzo często nie było białego opłatka. Wiedzą o tym ci, którzy są na tej sali. Oni nie szczędzili zdrowia ani sił, aby ten biały opłatek gościł, jak w II Rzeczypospolitej, w każdym polskim domu. Nie było go na Syberii, w niemieckich obozach i więzieniach ani w kazamatach komunistycznej bezpieki, przez ktore tak wielu tu obecnych przeszło i zapłacili oni wysoką cenę za wierność ojczyźnie" - powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
"Nie było tego białego opłatka ani w zburzonej Warszawie, ani w partyzanckim lesie. Często zamiast opłatka był czarny chleb. I właśnie wy, kochani weterani walk o niepodległość, czyniliście wszystko, aby biały opłatek, polskie kolędy i życzenia świąteczne mogły w spokoju wybrzmiewać w każdym polskim domu. Chcemy wam podziękować za to, że nie straciliście wiary i nadziei" - mówił.
Kasprzyk podkreślił, że "zebranym na sali nigdy nie zabrakło odwagi w walce o wolną Polskę".
"To jest spotkanie wdzięczności naszego pokolenia wobec tych pokoleń, które wierzyły w niepodległą ojczyznę jak w świętość. To jest spotkanie wdzięczności za to, co czyniliście w swoim życiu, abyśmy my byli wolni. To jest podziękowanie za to, że w trudach wojennych, w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej, w czasie komunistycznego zniewolenia nie myśleliście o sobie, tylko o przyszłych pokoleniach. Za to jesteśmy wdzięczni my i ci, co przyjdą po nas, którzy urodzili się już w wolnej Polsce" - dodał.
Szef UdSKiOR podkreślił, że kombatanci są "przykładem wierności zasadom i ideałom, które przez wieki były fundamentem niepodległej Rzeczypospolitej". Przypomniał, że zbliżający się rok 2024 r. to "rok wielkich rocznic - 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, zwycięstwa o Monte Cassino i Ankoną, wyzwolenia Francji, Belgii i Holandii przez oddziały 1.Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka".
"Wierzę głęboko, że te rocznice sprawią, że w jednym miejscu staną przedstawiciele pięciu pokoleń Polaków, poczynając od weteranów, a kończąc na najmłodszych – harcerzach, uczniach i członkach organizacji strzeleckich. Wierzę, że jednym głosem zawołamy; +Niech żyje i na wieki trwa wolna Rzeczpospolita!+" - podsumował.
Podczas uroczystości medalem "Stulecia Odzyskanej Niepodległości" zostali uhonorowani: ppłk Zbigniew Nowak, kpt Zbigniew Rymarz i Stanisław Witkowski. Medale "Pro Bono Poloniae" otrzymali: płk Włodzimierz Pajdowski, ks. ppłk Marcin Janocha, Dominik Duszczyński. Medale "Pro Patria" wręczono: ks. kanonikowi płk. dr. Sebastianowi Piekarskiemu, kmdr. por. Jarosławowi Rywalskiemu, ks. kanonikowi kpt. dr. Rafałowi Kanieckiemu, Pawłowi Szkopowi, Wiktorowi Szymanowiczowi i Wojciechowi Wiechowskiemu.
Na spotkaniu byli obecni przedstawiciele Wojska Polskiego, duchowieństwo różnych wyznań, członkowie Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich i osób represjonowanych w okresie PRL, Sybiraków oraz żołnierzy konspiracji niepodległościowej.
Wydarzenie zakończył koncert kolęd w wykonaniu solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ pat/