reklama
kategoria: Kraj
11 styczeń 2024

Przewlekły stres istotnie przyczynia się do chorób serca

zdjęcie: Przewlekły stres istotnie przyczynia się do chorób serca / fot. PAP
fot. PAP
Długotrwały stres – często towarzyszący osobom po przebytych zdarzeniach sercowych – istotnie zwiększa ryzyko chorób układu krążenia – podkreśla ekspert kampanii Akcja Kardioprotekcja, prof. Ryszard Piotrowicz.
REKLAMA

Dlatego - jego zdaniem - leczenie pacjentów kardiologicznych powinno obejmować nie tylko aspekty fizyczne, ale również wsparcie psychologiczne, które może pomóc pacjentom w radzeniu sobie ze stresem i jego negatywnymi skutkami.

"Stres, stany lękowe i depresyjne nie tylko wyzwalają niekorzystne mechanizmy sprzyjające rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych, ale zwykle negatywnie wpływają na efektywność terapii i zaleceń profilaktycznych, czyli na realizację prozdrowotnego stylu życia: pacjenci źle się odżywiają, nadal palą papierosy, wybierają wygodne +lenistwo ruchowe+, co dodatkowo pogarsza ich jakość życia i zwiększa zagrożenie kolejnym incydentem sercowym" – podkreślił prof. Ryszard Piotrowicz z Narodowego Instytutu Kardiologii, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP.

Stres, jeśli nie jest odpowiednio zarządzany, może prowadzić do przewlekłego napięcia, co stanowi dodatkowe obciążenie dla serca i układu krążenia.

"Wielu pacjentów po zawale odczuwa ogromny stres związany z lękiem przed nową sytuacją życiową, jaką determinuje przebycie zawału, a także przed kolejnym zawałem serca. Ta obawa sprawia, że ograniczają swoją aktywność, izolują się społecznie i zawodowo, co negatywnie wpływa na ich psychikę. Poczucie beznadziejności i braku kontroli nad własnym życiem jest dla wielu z nich przytłaczające, a często wyzwala stany depresyjne. Stany lekowe, depresja, są uznanymi czynnikami zwiększonego ryzyka kolejnych incydentów sercowych i błędne koło się zamyka" – tłumaczy prof. Piotrowicz.

Według niego z tych względów bardzo istotne jest, by pacjenci kardiologiczni mieli dostęp do wsparcia psychologicznego, a zwłaszcza zindywidualizowanych interwencji psychologicznych, takie jak terapia behawioralna, treningi relaksacyjne, czy medytacja.

Kardiolog przypomina, że badania opublikowane w „Journal of the American College of Cardiology” wskazują, iż skuteczne zarządzanie stresem może znacząco obniżyć ryzyko ponownych zdarzeń sercowo-naczyniowych. U pacjentów, którzy uczestniczyli w programach redukcji stresu, obserwowano lepsze wyniki w zakresie ciśnienia krwi, profilu lipidowego i ogólnej jakości życia.

"Wsparcie psychologiczne powinno być nieodłącznym elementem opieki nad pacjentami z chorobami sercowo-naczyniowymi. Jest to realna pomoc pacjentowi w zmianie stylu życia, zarządzaniu stresem i emocjami, co pozwoli zwiększyć skuteczność leczenia oraz poprawić jakość życia pacjentów" – podkreśla prof. Piotrowicz.

Jak dodaje, integracja opieki medycznej i psychologicznej może również znacząco obniżyć obciążenie dla systemów opieki zdrowotnej.

Ogólnopolska kampania edukacyjna „Akcja Kardioprotekcja” ma na celu poprawę świadomości dotyczącej prewencji chorób sercowo-naczyniowych. W skład Rady Ekspertów kampanii wchodzą: prof. Piotr Jankowski oraz prof. Ryszard Piotrowicz. Inicjatorem kampanii jest firma Zentiva. (PAP)

jjj/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Sierpc
8.6°C
wschód słońca: 07:20
zachód słońca: 15:36
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sierpcu

kiedy
2024-12-03 17:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-07 18:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-16 18:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-04 20:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany