reklama
21 czerwiec 2024

Uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu zbudowali drona, który będzie wsparciem dla służb ratunkowych!

fot. nadesłane
Projekt prowadzony przez nauczyciela Krystiana Mileja, został nagrodzony w 14. edycji konkursu dla szkół podstawowych i średnich “Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu”, który jest organizowany przez wydawnictwo Nowa Era. Szkoła otrzymała grant finansowy, wspierający realizację projektu!
Głównym celem projektu “Autonomiczne systemy bezzałogowe” jest projektowanie i budowa autonomicznych dronów, które mają znacząco wspomagać służby ratunkowe. Prototypowy model, zbudowany przez uczniów ze szkoły średniej z Poznania jest wyposażony w zaawansowane technologie, takie jak kamery termowizyjne, czujniki chemiczne i efektywne systemy łączności. Dzięki tym funkcjom dron ma zdolność szybkiego reagowania na pożary, wycieki substancji niebezpiecznych, poszukiwanie osób zaginionych oraz komunikację z obywatelami w obszarach zagrożonych.

W pracach nad projektem brali udział uczniowie z aż trzech klas o profilu “technik robotyk” z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu.

Nasza inspiracja bierze się głównie z obserwacji trudności, z jakimi borykają się służby ratunkowe podczas różnych sytuacji kryzysowych. Ja sam wiem o tym dość sporo, ponieważ od sierpnia 2023 roku jestem członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Dlatego też chcemy stworzyć technologię, która nie tylko ułatwi pracę służbom ratunkowym, ale także zminimalizuje czas reakcji w sytuacjach, gdzie każda sekunda może być kluczowa. To dla nas ważne, aby nasz projekt miał konkretny wpływ na poprawę efektywności działań ratunkowych, przyczyniając się do ocalenia życia ludzi - opowiada  Damian Illmann - uczeń CKZiU i jeden z liderów projektu.


Czujniki drona mierzą temperaturę wilgotność powietrza, poziom tlenku węgla (CO) oraz łatwopalnych gazów, takich jak metan i propan, gazu amoniaku, benzenu, dymu i innych substancji szkodliwych. Dodatkowo dron jest wyposażony w czujnik wysokości od ziemi oraz odległości od obiektu, który znajduje się przed dronem. Uczniowie mają też w planach kupno kamery termowizyjnej - dzięki temu będzie możliwe np. skanowanie budynku w poszukiwaniu źródeł ciepła, które mogą wskazywać na obecność osób potrzebujących pomocy lub ogniska pożaru. Informacje dostarczone przez drona z kamerą termowizyjną pozwolą zespołowi ratunkowemu działać szybko i skutecznie, minimalizując ryzyko dla życia i zdrowia zarówno osób ewakuowanych, jak i ratowników. Uczniowie traktują swój projekt bardzo poważnie.

Widzimy, że szybkie i skuteczne wsparcie dla służb ratunkowych może zdecydowanie zmniejszyć skalę katastrof i uratować wiele istnień. Nasza praca ma na celu nie tylko ułatwienie codziennej pracy ratownikom, ale przede wszystkim zwiększenie szans na ocalenie życia poszkodowanych. Inspirację czerpiemy z potrzeb społeczeństwa i pragnienia wprowadzenia innowacji, które mają realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa ludzi. To dla nas nie tylko projekt, ale także misja, która motywuje nas do działania - tłumaczy Dominik Sikorski, kolejny uczeń z CKZiU w Poznaniu, który również jest głównym projektantem projektu.


Zdobywców nagrody Projektanci Edukacji na co dzień motywuje Krystian Milej - nauczyciel z CKZiU w Poznaniu, który sam na wspaniałe osiągnięcia w pracy z uczniami - jest Opiekunem Młodych Innowatorów i Laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych w Elektronice i Mechatronice 2023, sam określa się mianem szkoleniowca i pasjonata, a w konkursie Projektanci Edukacji jako opiekun uczniowskiej grupy projektowej brał udział już 13 razy!

Jestem dumny z zaangażowania i determinacji moich uczniów. Ich praca nad projektem pokazuje, że młode pokolenie może wnosić istotny wkład w rozwój nowoczesnych technologii. Ten projekt nie tylko rozwija ich umiejętności inżynieryjne, ale także kształtuje ich świadomość społeczną i odpowiedzialność wobec innych. Mamy nadzieję, że nasza praca przyczyni się do stworzenia nowoczesnego narzędzia ratunkowego, które będzie miało realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa społeczeństwa - podsumowuje Krystian Milej.


“AUTONOMICZNE SYSTEMY BEZZAŁOGOWE” to jeden z 36 projektów nagrodzonych w 14. edycji ogólnopolskiego konkursu “Projektanci edukacji”, przeznaczonego dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych oraz średnich, którzy chcą realizować ciekawe projekty edukacyjne i szukają dla nich wsparcia finansowego oraz merytorycznego. W tym roku rywalizowali ze sobą uczniowie z 645 szkół. Łączna pula nagród finansowych w konkursie wyniosła 66.000 zł. Więcej o projektach, które zdobyły nagrody jury można przeczytać na  stronie konkursowej.

Uczestnicy konkursu “Projektanci edukacji” cały czas mogą liczyć na wsparcie merytoryczne Organizatora - czekają na nich liczne materiały merytoryczne, m.in e-booki, webinary i artykuły eksperckie,  zgromadzone na dedykowanej stronie internetowej https://projektanciedukacji.pl.


Nowa Era to największe w Polsce wydawnictwo edukacyjne z kompleksową i nowoczesną ofertą obejmującą wszystkie etapy edukacyjne oraz wszystkie przedmioty, w tym także języki obce oraz największy w Polsce wybór kartografii szkolnej. Ofertę Grupy Nowa Era uzupełniają nowoczesne rozwiązania informatyczne, oprogramowanie wspomagające zarządzanie oświatą (firma VULCAN) oraz produkty z obszaru specjalnych potrzeb edukacyjnych, w tym popularna seria eduSensus.

Nowa Era to również wydawca najstarszego w Europie czasopisma literackiego dla najmłodszych Świerszczyk, magazynu przyrodniczego Świerszczyk Reporter, dwumiesięcznika z grami i zabawami logicznymi Świerszczyk. Krzyżówki i Łamigłówki oraz kwartalników Świerszczyk. Znajdź Różnice oraz Świerszczyk Labirynty.

Nowa Era jest także pomysłodawcą i organizatorem dwóch ogólnopolskich inicjatyw, wspierających rozwój talentów i kluczowych kompetencji dzieci: konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem” (od 2017 roku) oraz konkursu na najlepszy projekt edukacyjny, przeznaczonego dla uczniów szkół podstawowych i średnich, “Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu” (od 2010 roku).
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Sierpc
11.3°C
wschód słońca: 07:20
zachód słońca: 15:36
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sierpcu

kiedy
2024-12-03 17:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-07 18:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-16 18:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-04 20:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki w...
wstęp biletowany